Czynsz nominalny oraz czynsz efektywny - czym się różnią?

Mini   b wynajem pomieszczen wspolnych

Na rynku nieruchomości komercyjnych spotkać można dwa określenia czynszów: czynsz nominalny oraz czynsz efektywny. Czym się różnią?

Na rynku nieruchomości komercyjnych spotkać można dwa określenia czynszów: czynsz nominalny oraz czynsz efektywny.  Czym się różnią?


Czynsz bazowy (zwany też podstawowym lub nominalnym), to wyjściowa stawka oferowana przez właściciela obiektu. Podawana jest w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni najmu. Natomiast czynsz efektywny, to czynsz bazowy pomniejszony o wszystkie ulgi i zwolnienia udzielone najemcy przez wynajmującego w trakcie negocjacji, czyli tzw. zachęty finansowe.


Można do nich zaliczyć np.: okresowe zwolnienia bądź zniżki czynszu (rent free), dodatkowe nakłady na aranżację powierzchni (fit-out), pokrycie przez wynajmującego części lub całości kosztów najemcy związanych z przeprowadzką lub “wykupieniem” poprzedniej umowy najmu (wykupienie może mieć miejsce w sytuacji, gdy wynajmującemu zależy na danym najemcy, a ten ma jeszcze ważną umowę w innym budynku) bądź też gratisowe miejsca parkingowe albo reklamowe.

Załączniki

    Brak załączników

Słowa

  • Czynsz bazowy
  • Czynsz efektywny